Ako podporovateľ a jeden z fanúšikov liberálno-stredovej koalície PS/Spolu som bol dnes ráno veľmi veľmi nemilo prekvapený. Koalícia, ktorá mala ešte pred polrokom skladať vládu zlyhala. Hneď mi napadlo viacero dôvodov, ale tým, že sa bili vo mne viaceré protichodné myšlienky tak som to nevedel pomenovať. Teraz sa pokúsim vyjadriť môj čisto subjektívny názor na to, čo sa stalo a akým spôsobom môže koalícia po drtivej prehre pokračovať ďalej.

Volebná eufória:

Po exit polle, ktorý vyšiel o jedenástej hodine som vedel, že už nič nezastaví zmenu a dokonca bude existovať aj protisila Matovičovi, ktorý ma na svojej strane veľa konzervatívnych mien. Cítil som eufóriu z progresu, nádej z toho, že táto vláda bude odvážna a prelomová vo viacej veciach ako je len dezinficovanie a celková oprava štátu po 12 rokoch Ficovej vlády. Ako veľmi som sa mýlil.

Ráno ako zo zlého sna:

Keďže som nočný tvor a neznášam ranné vstávanie som si nerobil veľké starosti s tým, že by som kvôli voľbám stával skorej. Predsalen sa stalo. Nebolo to kvôli nejakej veľkej zvedavosti. Skôr z obavy toho, že sa KDH znovu nedostane do parlamentu. Čakala ma však väčšia bomba. PS/Spolu malo ledva 6.95 percenta. Rýchlo som pozrel na stránku štatistického úradu a zistil som, že údaj je bohužiaľ správny. Nakoniec mala koalícia 6.96 percenta a tým pádom sa stalo z veľkého úspechu neskutočné fiasko.

Demokratickí záchranci a efekt snehovej gule

Môžeme hovoriť o tom, že najväčším problémom bol práve Igor Matovič, ktorý pôsobil ako magnet na všetkých demokratických voličov. Ja si to nemyslím. Je určite pravda, že nejaké percentá PS/Spolu odišli práve Matovičovi. Problémom však bolo SaS a Za ľudí, ktoré očividne potrebovalo záchranu a evidentne malo hlavne Za ľudí ku koncu kampane veľké problémy. Keďže je to môj blog a môj komentár tak si dovolím byť veľmi úprimný. Kiska to dosral… Miesto toho, aby sa 3 hodnotovo veľmi podobné strany spojili tak ich Kiska v čase kampane odmietol s tým, že preferenčné by to nepomohlo a akurát by im celkový súčet hlasov klesol. A v tom sa mýlil. Je dnes síce už zbytočné diskutovať, čo by sa stalo, keby sa Kiska s PS/Spolu spojil. Na druhú stranu by sa určite nestalo také veľké fiasko, aké zažil Kiska s 5 a PS/Spolu s 6.96 percentami.

Vždy sa hrá o čas. PS/Spolu tento boj prehralo

Najväčším problémom koalície PS/Spolu bol hlavne marketing. Ten jej vyčítali nielen viacerí odborníci, ale hlavne aj samotní podporovatelia a členovia dobrovoľníckych skupín na Facebooku. Ja som kampaň PS/Spolu sledoval od začiatku, a tak viem čím si tieto strany prešli. Problémom tejto strany bola práve jej novota a neskúsenosť. Po výhre eurovolieb, komunálnych volieb a prezidentských volieb sa zdalo, že koalíciu strán už nič neprekoná. O Matovičovi sa ani poriadne nehovorilo a ostatné tradičné demokratické strany mali problém sa udržať na normálnych percentách. Problémom však do veľkej miery bol odchod Zuzany Čaputovej a následný príchod Michala Trubana. Aby sme sa rozumeli. Samotný Michal Truban mi nepríde ako zlý líder. Dokonca sa ku koncu začala konečne ukazovať aj sila mladého podnikateľa, ktorý si za kľúčové témy vybral eurofondy a boj proti korupcii pri predražených IT tendroch. Marketingovo však PS/Spolu nestačili. Po eurovoľbách a prezidentských voľbách sa viaceré významné osobnosti dostali zo strany a po odchode Štefunka neostal nikto iný kto by túto pozíciu okrem Michala Trubana zaplnil. Namiesto toho, aby sa však po výhrach a úspechoch PS/Spolu vzchopilo a začalo hľadať konkrétne marketingové témy tak dlho tápali a mali problém sa chytiť jednej konkrétnej témy alebo myšlienky, s ktorou by si ich vedel volič spojiť. Matovič má korupciu, Sulík má “excel”, Kotleba nenávisť a strach, Smer sociálne balíčky, Kollár je v podstate nový smer s inými myšlienkami a Za ľudí komentovať radšej nejdem.

Čas sa kráti

V PS/Spolu sa snažili chytiť myšlienky boja s Kotlebom. To im však nepomohlo a miesto toho ich Matovič pokarhal ako malé deti na pieskovisku. Ďalej to malá byť mladá sila, to však nevyšlo a napriek úprimnej snahe a podľa mňa vydareným bilbordom si to viacero ľudí nespojilo. Nakoniec prišli výsledky prieskumov verejných a neverejných a vtedy pochopili, že sa niečo pokazilo. V PS/Spolu dali rýchlo otočku, ale miesto toho, aby sa vydali správnym smerom ľudia si ich začali spájať s negatívnou emóciou z blokovania parlamentu. Matovič ich, ako falošný hrdina opäť poučil a PS/Spolu sa rozhodlo skúsiť poslednú vec, čo ich napadla. Vrátiť sa ku koreňom. Ku základným myšlienkam a hodnotám, ku ktorým sa prihlásili, a tak dlho sa za ne snažili bojovať. Urobili to však neskoro a zjavne ich týchto pár chýb stál drahocenný čas, ktorý mohli venovať budovaniu imidžu modernej, liberálnej strany.

Blaha neteš sa predčasne

Samozrejme, ako prvý sa chopil príležitosti Ľuboš Bľaha a ako správny socialista a národniar vysmial liberálov a ich 6.96 percenta. Teší sa Blaha predčasne? Samozrejme. Tieto voľby boli fiasko. Spravili sa mnohé chyby a boli premárnené mnohé šance. PS/Spolu malo reálny potenciál stať sa vedúcou liberálnou stranou, ktorá by hájila práva menšín a odvážne prichádzala s novými inovatívnymi riešeniami, ktoré by boli v konečnom dôsledku dobré pre celú spoločnosť. Videli sme to pri Vallovi, Čaputovej, ale aj europoslancoch. Na druhej strane si myslím, že v každom zlyhaní sa vždy skrýva šanca. Liberáli a politici zo spolu dostali ranu do srdca. Miesto práce v parlamente a šanci zmeniť Slovensko k lepšiemu budú musieť potupne pracovať, ako mimoparlamentá strana a o 4 roky dúfať, že sa dostanú do parlamentu…Či? Pri koalícii PS/Spolu som si všimol jednu vec. Nikdy sa nevzdávajú a vždy sa snažia vydať zo seba to najlepšie. Doba technológii a crowdfundingových kampaní ponúka rôzne možností. Zdá sa, že ich ľudia tieto technológie ovládajú veľmi dobre. Možno by to vedeli využiť počas tých 4 rokov a zdola budovať svoju základňu. To sú samozrejme len moje nápady. PS/Spolu však čaká veľmi ťažké obdobie. Uvidíme, ako sa s tým vyrovná a či toto trápenie bude nakoniec niečomu prospešné.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here