Po nedeľnajšom ráne sa dá hovoriť o veľkom fiasku. Opozícia koálicie PS/Spolu nevznikla a vládu nakoniec bude stavať silný Matovič, Kollár, oslabený Sulík a patetický Kiska. Teoreticky by som mal lepší pocit z toho keby bol aspoň Sulík alebo Kiska silnejší. Sas získa 13 kresiel a Za ľudí len obyčajných 12 kresiel. Pre samotného Kisku to musí byť úľava a šok zároveň.

Úľava pretože sa vôbec dostal do parlamentu. Šok z kontrastu medzi očakávaniami a medzi výsledkom. Ešte pred pár mesiacmi Kiskova strana atakovala 10 percentnú hranicu a teraz sa ledva dostala do parlamentu. Nemám problém so samotnými ľuďmi na kandidátke. Skôr je veľký problém s osobou Andreja Kisku. Ten sa ukázal ako relatívne lenivý a nespoľahlivý líder a preto som naozaj veľmi skeptický ako dokáže udržať Matoviča a celú koalíciu pokope.

Ďalšia strana SaS skončila len o niečo lepšie a dostane 13 kresiel. SaS sa už v od začiatku profilovala ako liberálna strana, ktorá však v posledných rokoch pripomína liberálnu stranu len programom. Hodnotové otázky a ďalšie dôležité témy, ktoré by mala riešiť prípadná vládna koalícia budú pravdepodobne odložené bokom a ostanú na poličke až do konca volebného obdobia.

Perspektíva Progresívneho Slovenska:

Teraz sa úprimne vyjadrím. Myslím si, že za určitých okolností by mal projekt Spolu Miroslava Beblavého perspektívu a úspech keby sa nepridalo do kopy ďalšia strana Andreja Kisku. Zrazu sa o stredového voliča bije na všetkých frontoch a tým pádom sa stáva táto strana nevýrazná.

Samotné PS je však úplne iný prípad. Moderné a hlavne progresívne riešenia Slovensku chýbajú. SaS už dlhšiu dobu pripomína skôr stranu Andreja Kisku a zo strachu pred Igorom Matovičom radšej hodnotové témy neotvára. Progresívne Slovensko má podľa mňa drtivému neúspechu svetlú budúcnosť. Musí sa však spamätať a začať robiť rázne opatrenia. O zbabranom marketingu sa dozviete v tomto článku. Okrem toho tieto voľby jasne ukázali čo voliči chcú. Chcú jasne vyhraneného lídra, ktorí sa nebojí ísť do tvrdých súbojov a dokáže charizmou pritiahnuť masy ľudí. Ja viem, že sa snaží byť progresívne Slovensko neštandardnou stranou. A preto treba aby neštandardnou stranou ostalo. Nie štruktúrami a určite nie programom. Treba sa však začať viac sústrediť na hodnotové témy. Treba ukázať, že sa Matoviča neboja a že nebudú pred jeho 25% hnutím ustupovať ani pri takýchto ťažkých témach.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here