Tento článok nie je dielom odborníka, ale skôr laika, ktorí sa zaujíma o trendy a sleduje vývoj procesorov a grafík už nejakú dobu.

Ako je to s vývojom?

Za relatívne krátku dobu sa AMD vďaka pokročilému procesu, ktoré má fabrika TSMC podarilo prejsť z 14nm na 7nm. Teraz sa chystá prechod na 5nm, no TSMC už začalo pred rokom vývoj 2nm a dokonca sa už pozerá aj ďalej. Je to pochopiteľné. Konkurencia je rýchla a vývoj tlačia dopredu obrovské množstvo peňazí. Intel sa na druhú stranu spoľahol na vlastnú inhouse fabriku. Dobre vieme ako to dopadlo a Intel sa teraz zbytočne trápi so zastaralým 14nm procesom. Jednu vec im musím uznať. To že dokážu udržiavať IPC gains aj na tak starom procese a v podstate vyladiť architektúru takmer do dokonalosti nie je jednoduchá úloha. AMD sa však tiež zameralo na zvyšovanie efektivity a spolu s novým procesom v podstate stratilo konkurenciu. Intel síce postupne bude prechádzať na 10nm, ale obávam sa, že ani to im moc nepomôže. Čo sa týka NVIDIE tam je to jednoduché. Tá prejde na 7nm pri svojich nových grafikách a znovu tým pádom zvýši laťku pre AMD, ktoré ako obvykle bude v tejto oblasti konkurenciu len dobiehať.

Pikometre sa blížia:

Jedno je však isté. Polovodiče sa budú musieť vylepšovať aj napriek rôznym kvantovým efektom, ktoré nastanú pod určitým limitom. Je síce dosť možné, že namiesto normálnych počítačov budeme musieť začať používať napríklad kvantové počítače. Na tú dobu si však ešte pár rokov pravdepodobne počkáme. Miesto kremíku teda prejdeme na nejaký nový materiál a grafén a budeme hrotiť vývoj až kým neprídeme ku ďalšiemu limitu.

Možno nedosiahneme pikometre, vývoj sa však nezastaví:

Nie je úplne jasné či vôbec pôjdeme tou líniou, ktorou sme doteraz išli. Možno vôbec nebudeme používať počítače tak ako doteraz a nahradíme to úplne inou technológiou. Asi pravdepodobne kvantovými počítačmi. Je jasné však, že vývoj sa nedá zastaviť. S tým ako pôjde software dopredu budeme potrebovať aj rýhlejšie výpočtové technológie. Veľmi jednoducho sa to dá ilustrovať na príklade s počítačovými hrami. Dlho prebiehajúca vojna medzi konzolami a pc sa pravdepodobne bude musieť zastaviť. Už dnes je výkon konzol absolútne nedostatočný pre väčšinu náročných PC hier. Preto je dôležité aby vyšla nová generácia. PS5 ešte úplne nevieme ako bude vyzerať a fungovať, ale XBOX Scarlet by mal podľa informácii mať veľmi veľa vecí spoločných s PC, ktoré má v sebe Windows 10.

Výrobcovia smartfónov tiež budú tlačiť na vývoj:

Smartfóny sú dnes už veľmi lukratívny trh. Síce teraz sme vo veľmi zvláštnej situácii, ktorú som opisoval podrobnejšie už v minulom článku. Miesto dizajnu a nových funkcií tlačia výrobcovia do smartfónov hardware, ktorý bežný človek nevyužije. Je určite pravda, že existuje veľa ľudí, ktorí by radi natáčali a fotili v 8K. Nie je však dobré ak obetujeme estetiku a dizajn kvôli podobným funkciám. Aplikácie, hry a samotný android sa bude však vyvíjať. V následujúcich rokoch prídu rôzne novinky a s úsvitom foldable telefónov určite určite uvidíme aj silnejšie procesory, ktoré ich budú poháňať.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here