Dlhšiu dobu som rozmýšľal, či dokáže AMD niekedy dobehnúť Intel. Myslím samozrejme finančne, ale aj kapacitne. Intel je síce momentálne v horšej pozícii, ale stále má podchytenú relatívne veľkú časť trhu a myslím si, že vydanie 10nm produktov je už len otázkou niekoľkých mesiacov. Stále netreba zabúdať, že AMD je oproti Intelu maličká spoločnosť.

Intel má okolo 100 000 zamestnancov, zatiaľčo AMD ich má okolo 12 000. Kedysi malo aj AMD okolo 16000 zamestnancov, ale medzitým muselo prežiť dobu FX procesorov a celkovo sa muselo vystriedať vedenie.

Intel je oproti AMD v relatívne komfortnej pozícii. Veľkú časť času momentálne investovali do zväčšovania produktového portfólia a inovácii v iných odvetviach a stále majú vo svojich radoch jedných z najlepších inžinierov v Amerike. Architektúra je takisto niečo čo Intelu vždy išlo. Síce doteraz bežali na 14nm procese, ale zázračne dokázali udržiavať výkon, teda aspoň v hrách, na veľmi podobnej úrovni. To sa samozrejme zmení pretože AMD sa teraz dlhú dobu sústredilo na zvyšovanie efektívnosť a vylepšovanie architektúry a nebol by som prekvapený ak by v najbližšej dobe predstavili 4nm produkty.

Otázka je teraz kto urobí strategicky lepšie kroky. AMD alebo Intel? Pre Intel by bolo najlepšie vydať 10nm portfólio čo najskôr a za čo najlepšiu cenu. Intel si takisto musí uvedomiť, že je treba zvyšovať počet jadier pretože doba 8 jadrových procesorov je už dávno za nami. Ak by to Intel spravil v správnom čase a so silným marketingom tak by AMD znovu zabral územie, o ktoré tak dlho bojovalo. AMD na druhej strane však ma v zálohe 4nm, prudké zefektívňovanie procesu a kvalitné grafické karty. Ak by sa podarilo AMD musí správne zladiť niekoľko vecí. Musí zvýšiť prudko výkon a efektivitu jadier a zároveň tlačiť dopredu nové 32 jadrové procesory, ktoré by produkty Intelu vyradili z hry. Zároveň to musí dobre naceniť a ponúknuť aj kvalitný marketing aby presvedčil veľkých výrobcov a spotrebiteľov aby znovu išli do AMD. Intel má nevýhodu v tom, že pokiaľ efektívne neinvestuje do viacerých ziskových projektov tak je to len veľká obézna firma, ktorá páli peniaze omnoho rýchlejšie ako maličké AMD. Intel zároveň chce predstaviť aj nové grafické karty, ktoré keď budú nacenené dobre tak dokážu vytvoriť veľkú odozvu. A čo sa týka Nvidie? To si povieme nabudúce.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here