1.Prečo je IBM  na tom tak zle

2.Ako silní boli predtým

3.Čo ich čaká a kedy krachnú?

IBM bolo v 80 rokoch nezastaviteľná sila. 

Najväčším problém je, že už viac ako 40 rokov nedokázali spraviť nič skutočne inovatívneho. 

Zdá sa, že je celkom veľký záujem o články z prostredia veľkých spoločností. Dnes som sa preto rozhodol napísať trošku väčší článok o jednom z bývalých gigantov technologického priemyslu. Touto firmou nie je nikto iný ako samotné IBM. To sa v posledných rokoch ponára do čoraz väčších problémov a všetky trendy nasvedčujú, že životný cyklus tejto firmy sa veľmi rýchlo blíži ku koncu. 

Krátka história:

IBM, celým menom International Business MAchines Corporation je jedna z najväčších spoločností na svete. Z celkovým počtom až 433,362 zamestnancov je to až druhá najväčšia spoločnosť na svete, hneď po obchodnom reťazci Wal-Mart. Nie vždy tomu však bolo. 

História IBM sa datuje až do 19.storočia. IBM

IBM vznikla spojením 3 menších spoločností, ktoré vyrábali kartové tabulátory. Meno IBM vzniklo potom ako sa dostala spoločnosť pod krídla biznismena Thomasa Watsona. Práve ten pomohol postaviť základy, ktoré držali spoločnosť aj mnoho rokov potom. Medzi obdobím odvtedy a dnes prešla spoločnosť pochopiteľne veľkými zmenami. IBM bolo aj jednou z prvých spoločností, ktoré vyrábali počítače a v roku 1960 mali v područí viac ako 70 percent trhu s počítačmi. Prekvapivo však spoločnosť prišla na trh s osobnými počítačmi neskoro. A to až v roku 1981, čo sa neskôr IBM tvrdo vypomstilo a spoločosť stratila viac ako 8 miliárd dolárov v roku 1993. Problém IBM bola aj paradoxne jeho veľkosť. Spoločnosť bohužiaľ nevedela reagovať dostatočne rýchlo na rôzne zmeny v technologickom trhu a tak sa musela významným spôsobom zmenšiť. Od roku 2000 sa počítače IBM pravidelne objavujú na top listoch superpočítačov sveta. Spoločnosť však od roku 2000 výrazne stagnuje a v poslednom období začína mať dokonca prvé vážnejšie problémy.

Čo sa deje?

Najväčším problémom, spomínajú bývalí zamestnanci je aj napríklad strata vízie a nekompetentosť vedenia. Veľa ľudí si myslí, že IBM začalo updať v 90tich rokoch po spackanom vstupe na trh s osobnými počítačmi. To môže byť z časti pravda. Na druhú stranu skutočné problémy začali až pred 10 rokmi. Po zlých finančných výsledkoch a nepríjemných krízach sa firma naozaj vzchopila a začala opäť naberať silu. Teda aspoň navonok. Vnútri firmy sa diali veľké organizačné zmeny a k moci sa dostali finančný riaditelovia, ktorí sa prestali sústrediť na zamestnancov. 

IBM miesto toho sústredilo pozornosť na rast akcií a v roku 2011 sa im dokonca podarilo prilákať Warrena Buffeta a ďalších investorov, ktorí investovali do firmy viac ako 10 miliárd dolárov. IBM si teda nastavilo roadmapu, v ktorom si dalo za úlohu zvyšovať zisk firmy.  Kritici IBM však hovoria, že “Roadmapa 2015” je presne to čo IBM zabíja. Stúpajú zisky akcií IBM sú budované na znižujúcom sa obrate, znižujúcej sa technologickej kompetentosti, nízkej morálke zamestnancov, pokazený biznis model a celkovo zlá stratégia do budúcnosti. Podľa BW je RoadMapa 2015 presne tým čo práve zhorší problémy IBM do budúcnosti. IBM sa navyše nedokáže adaptovať do éry cloudu. Aj keď dokáže IBM udržať svoje zisky z akcií, čo nakoniec zostane z tejto veľkej spoločnosti?

O čom je vôbec IBM?

Šéf IBM Palmisano na jednej prednáške deklaroval oddanosť trom najdôležitejším hodnotám Inovácia na, ktorej záleží. Dedikovanosť na úspech každého klienta a Dôvera a osobná zodpovednosť vo všetkých vzťahoch. b

 

Aké sú najväčšie problémy IBM:

  • Marže klesajú 
  • je tlačené silnou konkurenciou
  • byrokracia je príliš silná vo firme

Na to aby som ti vedel vysvetliť prečo IBM klesá je dobré najprv pochopiť ako IBM performuje za posledných pár rokov. Najlepšie je porovnať IBM so spoločnosťami, ktoré sú rovnako silné na trhu. Jediná konzistentná vec s IBM je, že dlhé obdobie spoločnosť underperformovala aj napriek tomu, že mala veľký finančný kapitál na investovanie. 

Ako sa ukazuje zisky z cloudu u konkurencie rýchlo stúpajú, zatiaľčo IBM dlhodobo stagnuje na jednej pozícii. 

Čo sa stalo?

Problémy v IBM začali už v 80tich rokoch, kedy začala popularita osobných počítačov stúpať. Ako výsledok tohto bolo to, že počítače od IBM zarobili firme miliardy dolárov predtým než boli nahradené konkurenciou ako Apple, HP a DELL. V roku 2005 to IBM vzdalo a predalo svoju divíziu Lenovu. 

V tom čase keď sa to dialo bolo IBM zaneprázdnene budovaním ďalších segmentov, ktoré dúfalo navždy zmenia svet výpočtovej techniky. V roku 2007 investovalo IBM veľké peniaze do vývoja nových kognitívnych výpočtových technológii. Výskum a vývoj IBM Watson začalo v roku 2006. 5 rokov na to IBM Watson vyhral súťaž Jeopardy. 

Bol to hrdinský počin pre IBM, ale ďalej sa s tým nedostalo. Watson bol použitý vo viac ako stovke nemocníc a medzi rokmi 2016 a 2017 vytvárali kognitívne technológie, medzi ktoré patril aj Watson viac ako 18,18 a 18,45 miliárd dolárov. To bol druhý najväčší segment po technológiach a cloudových platformách. 

Ako však obrat v kognitívnom segmente rástol, tak sa marže postupne zmenšovali. V roku 2017 bola hrubá marža z kognitívneho segmentu 78.6%, pričom medzi rokmi 2016 a 2017 bola marža 85% a 86%. To bol trošku obrátený výsledok, nakoľko si IBM myslelo, že počas toho ako sa Watsonov výkon bude zlepšovať tak marže budú stúpať. V júny tohto roku vyhlásilo IBM, že sa budú snažiť sústrediť Watsona na iné trhy ako zdravotníctvo. 


Dôvod bol preto, že STAT, ktorý urobil research zistil, že 

https://seekingalpha.com/article/4205420-sad-decline-international-business-machines?page=2

IBM je momentálne jedna z najväčších spoločností na svete. Legendárna počítačová spoločnosť IBM je však momentálne v jednom z posledných štádii korporátneho cyklu. Iným spôsobom povedané umiera. V súčasnosti veľa ľudí odchádza z IBM aby si našli prácu v inovatívnych startupoch, ktoré postupne rozožierajú rybník veľkým spoločnostiam. IBM bolo donútené prepustiť až 30 percent pracovnej sily. 

Tento rok IBM prepúšťa až 20-25 percent pracovnej sily. Čo je na tom zvláštne je hlavne fakt, že tento rok tvoria tieto prepúšťania hlavne ľudia, ktorí tvoria hlavnú pracovnú silu. Nie nejaký kontraktory alebo ľudia, ktorí idú do dôchodku. IBM navyše ponúka relatívne slabý padák pre ľudí, ktorí tam pracovali dlho. 

IBM navyše neposkytuje ani také štedré odstupné aké poskytovalo v minulosti. Momentálne je už veľmi ťažké dať IBM do stavu v akom bolo. Teraz už nie. 

Staré biznisy sa postupne presúvajú ku cloudu, analytikám, mobilu, sociálnym sieťam a bezpečnosti. Niektorí ľudia si myslia, že IBM sa stále dá zmeniť. Transformovať do novej podoby.

To sa istým spôsobom dá aj spraviť, ale biznis treba kompletne zmeniť. Jeden z najväčších akcionárov IBM Warren 

https://www.forbes.com/sites/stevedenning/2014/05/30/why-ibm-is-in-decline/#6f8c71423e48

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here